GrosseWerder |
Wysłany: Śro 13:38, 17 Mar 2010 Temat postu: Elisabeth Becker |
|
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Elisabeth_Becker
Elisabeth Becker - urodzona 20 lipca 1923, stracona 4 lipca 1946. Dozorczyni SS w obozie koncentracyjnym Stutthof.
Mieszkała w miejscowości Neuteich (do 1 września na obszarze Wolnego Miasta Gdańsk) niedaleko Gdańska przy ówczesnej ul. Feuerwebstrasse 3... (Prawdopodobnie chodzi o Feuergassen. Uliczki powstałe po pożarze miasta w 1802 roku. Powstały cztery takie uliczki, chociaż w okresie kiedy Elisabeth Becker mieszkała w Neuteich, tą nazwę nosiły już tylko dwie z nich (3,4).
1. na południowym końcu ulicy Mierau/Wita Stwosza w kierunku północno-zachodnim. Późniejsza Schmiedegasse.
2. na południowy-wschód od Friedensmarkt/Rynek Pułaskiego w kierunku portu. Później Schulstraβe. Dzisiaj ulica Grunwaldzka.
3. na południu ulicy Marienburg/Mickiewicza w kierunku Świętej.
4. na południowo-zachodnim rogu Blüchermarkt/Rynek Kościuszki. Na tej uliczce wybuchł pożar). ...Niezamężna. Od 1936 członkini NSDAP i BDM (Bund der Deutschen Mädel / nazistowska organizacja dla dziewcząt) 1938 - 1940 zatrudniona jako konduktorka tramwajowa w Gdańsku 1940 - 1941 zatrudniona w firmie "Dokendorf" w Nowym Stawie... (Prawdopodobnie chodzi o Firmen Dockendorf in Neuteich, Fa. Hermann Eggeling , Dirschauer Chaussee Nr 188 / dzisiejsza ulica Mickiewicza chyba 41, dawny POM za cmentarzem komunalnym. Heinrich Lettau w swojej książce o Nowym Stawie wymienia firmę "Landw. Maschinen, H. Eggeling",w książce telefonicznej Gdańska z 1942 roku widnieje: "Eggeling H., Komm. - Ges. Maschinenfabrik u. Autoreparatur mit Nebenanschluß Wohnung" Fernprechnummer: 24. Z późniejszych informacji na temat firmy - Tiefbaufirma Dockendorf, Neuteich wurde von der Firma Eggeling- dowiadujemy się, że firma budownictwa drogowego i podziemnego Dockendorf, Neuteich powstała z firmy Eggeling) ...1941 - 1944 zatrudniona w administracji ówczesnej gminy Neuteich jako referent ds. rolnictwa Od 5 września 1944 do 15 stycznia 1945 nadzorczyni SS w niemieckim obozie koncentracyjnym "SK-III Stutthof". Biła więźniów i prowadziła do komór gazowych. Zachorowała na tyfus i trafiła do szpitala w Gdańsku, gdzie dnia 13 kwietnia 1945 roku została aresztowana. 31 maja 1946 została skazana na śmierć. Skierowała prośbę o ułaskawienie do polskiego prezydenta. Sąd wydał pozytywną opinię i zaproponował zamianę kary śmierci na karę 15 lat więzienia, ponieważ jej czyny były mniejszej wagi, niż czyny współoskarżonych Jenny Barkmann czy Gerdy Steinhoff. Prezydent Bolesław Bierut jednak nie zastosował prawa łaski i Elisabeth Becker została publicznie powieszona 4 lipca 1946 na Biskupiej Górce w Gdańsku.
Feuergassen powstałe po pożarze w 1802 roku.
Wikimapia
Firma H. Eggelinga
Wikimapia
Kilka zdjęć z procesu i egzekucji, wiecej na stronie max.mmvi.de Źródło zdjęć: http://max.mmvi.de/ssfrauen/biskupia.htm
Na ławie oskarżonych od lewej pierwszy szereg: Elisabeth Becker, Gerda Steinhoff, Wanda Klaff. Drugi szereg: Erna Beilhardt , Jenny Wanda Barkmann.
Oskarżone z ich polskimi stróżami przy wizji lokalnej w KZ Stutthof. Pierwszy szereg od lewej: Ewa Paradies, Elisabeth Becker, Wanda Klaff. Drugi szereg: Gerda Steinhoff, Jenny Barkmann. Więcej zdjęć z wizji lokalnej w KL Stutthof: http://www.fotohistoria.pl/main.php?g2_itemId=141017
Od prawej: SS- dozorczyni Elisabeth Becker (siedzi), Wanda Klaff (stoi), Gerda Steinhoff (nie widoczna) i 6 mężczyzn (dowódca Johann Paula i 5 kapo).
Po prawej Elisabeth Becker
|
|