nowy-staw.cba.pl Administrator
Dołączył: 23 Sty 2008 Posty: 383 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 11 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Nowy Staw
|
Wysłany: Śro 20:07, 23 Kwi 2008 PRZENIESIONY Czw 8:50, 24 Kwi 2008 Temat postu: Rusza remont zabytkowej świątyni |
|
|
Autor: Paweł Paziak
Na ratunek „Ołówkowi”
Wygląda na to, że nadchodzą lepsze dni dla poewangelickiego kościoła nazywanego popularnie „Ołówkiem”. Już niebawem mają się rozpocząć pierwsze prace remontowe tego pięknego zabytkowego obiektu. Na początek trzeba zabezpieczyć kościół przed dalszą dewastacją.
- Pracy jest w „Ołówku” na lata – mówi proboszcz Nowego Stawu, ks. Jerzy Pawelczyk – i wiadomo, że postęp robót i ich zakres będzie zależał w głównej mierze od posiadanych środków finansowych. Ponieważ mamy do czynienia z zabytkiem, to na prowadzenie wszelkich działań remontowo-budowlanych musi być zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
„Ołówek” wymaga praktycznie generalnego remontu. Budynek niszczeje w oczach. Jest w takim stanie, że nad zakrystią zapadł się dach, a w czasie silnych wiatrów nierzadko leciały dachówki. Rok temu Wojewódzki Konserwator Zabytków i nadzór budowlany starostwa powiatowego wydali zgodę na przeprowadzenie niezbędnych robót zabezpieczających. Najważniejsze z nich to: impregnacja grzybobójcza, zamknięcie okien i naprawa witraży, remont schodów na wieżę i poręczy schodowych oraz instalacja rynien i rur spustowych. W dalszej kolejności odnowienia wymaga dach świątyni.
Kosztorys zaplanowanych prac na dziś wynosi ponad 50 tys. złotych. W tej kwocie zawierają się środki przyznane przez Radę Miejską – 5000 pln oraz 15 tysięcy euro otrzymanych od przyjaciół z Wilster – niemieckiego partnera Nowego Stawu.
- Chciałbym, aby w przyszłości „Ołówek” był centrum życia kulturalnego i turystycznego Nowego Stawu. Aby mogły się tam odbywać przeglądy muzyczne, spotkania rekolekcyjne i formacyjne, koncerty. Słowem, aby to miejsce żyło i budziło do życia mieszkańców – podsumowuje ks. Jerzy.
Neogotycki zbór ewangelicki został zbudowany w latach 1804-1805. W 1863 r. wzniesiono obok zboru ośmioboczną, zwieńczoną spiczastym hełmem wieżę o wysokości 50 metrów. Wieża została zbudowana z żółtej cegły i posiada charakterystyczny kształt ołówka – stąd też lokalna nazwa całej świątyni. Zbór wznosi się pośrodku rynku, dzieląc go na dwie części. Po 1945 roku opuszczony kościół został przejęty przez polską administrację państwową i przez dziesięciolecia służył jako magazyn. Dopiero przed kilkunastoma laty został przekazany katolickiej parafii nowostawskiej.
Post został pochwalony 0 razy |
|